IoT – Internet ortamındaki terlikler

Terliklerinizin online olduklarını düşünün. Nerede olduklarını bulmak için telefonunuzdaki SmartSlipper uygulamasından konum bilgisine bakabilirsiniz. Ya da vereceğiniz bir komutla ses çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Terlikler ayağınızdayken vücut kas/yağ oranınızı görebilir yarım kilo daha verebilmek için daha fazla ne kadar adım atmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Diğer yandan evde bulunduğunuz süre içerisinde terlikleri hiç ayağınızdan çıkarmadığınızda Google sizin ayaklarınız sürekli üşüdüğünü düşünerek ayak ısıtıcısı, kalın çorap vb. gibi reklamlar (yada teklifler diyelim) sunabilir. Tabi kilo konusuyla ilgili gelecek teklifleri hayal bile edemiyorum.

Güvenliklik risklerini unutmamak lazım ama. Altın kural burada da geçerli; online ise hack edilebilir. Terliklerinizi için belirleyeceğiniz şifre ile banka şifreniz aynıysa, terliğinizdeki bir güvenlik açığı size tahmin edebileceğinizden daha da büyük bir zarar bile verebilir. Lütfen güvenlik ve icap edersen firmware güncellemelerini ihmal etmeyin. Terliğinize güvenilir kaynaklar dışında uygulama yada güncelleme yüklemeyin brick olabilir, garanti kapsamı dışına çıkabilir.

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi tüm bu özelliklerden yararlanmamız için ya terliğinize bir sim kart takmalı ya da evdeki kablosuz ağ üzerinden online olmalısınız…

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) böyle birşey.

Çok uzak değil, pek yakında, her yerde…

Aman sabah evden çıkarken terlikleriniz şarja koymayı unutmayın…

Bir Cevap Yazın